ΕΝΩΣΗ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Ε. Πε. Σ. Θ.

Αλεξάνδρειο Αθλητικό Μέλαθρο, 54 638 Θεσσαλονίκη
Γραμματεία: Τηλ. 2310 231.091  Fax: 2310 270.588
E-mail:
epesth@otenet.gr

ΤΟ Δ.Σ. ΤΗΣ ΕΠΕΣΘ

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΠΕΣΘ

ΤΑ ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΤΗΣ ΕΠΕΣΘ

LINKS
ΚΑΛΕΝΤΑΡΙ DOWNLOADS ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
 

 

     


APXEIO
YEARBOOKS


YEARBOOK 2016

 


Λ. ΦΥΣΙΚΟΠΟΥΛΟΣ
(1919-1999)


Θ. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ
(1944-2011)

 

 


Ε.ΠΕ.Σ.Θ.
© 1998

 

 

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ: 24/05/2019 

 

ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΕΠΕΣΘ

(Κάντε "κλικ" στις εικόνες για την αντίστοιχη υπηρεσία)

 

 

                           

 

 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣ & ΟΡΙΣΜΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ

 

ΑΓΩΝΕΣ ΕΘΝΙΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ & ΜΕΤΑΔΟΣΕΙΣ TV

___________________________________________________________________________________________________

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑΣ
Λόγω τεχνικού προβλήματος, μπορείτε να ανοίγετε το επισυναπτόμενο έγγραφο του εβδομαδιαίου προγράμματος, μέσω internet explorer.

_________________________________________________________________________________________________

1 ΙΟΥΝΙΟΥ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΟΥΣ

Η ΕΠΕΣΘ, σε συνεργασία με τον Δήμο Θεσσαλονίκης, διοργανώνει για ακόμα μία σεζόν «Τουρνουά Μίνι Βόλεϊ Αγοριών και Κοριτσιών», το οποίο θα διεξαχθεί στην εκ νέου στην Πλατεία Αριστοτέλους, το Σάββατο 1 Ιουνίου.
Σκοπός του Τουρνουά είναι η προβολή και διάδοση του αθλήματος, η ευγενική άμιλλα πέρα από οποιαδήποτε σκοπιμότητα, ο σεβασμός στους διαιτητές και η αναγνώριση της νίκης του αντιπάλου.
Ραντεβού στην Πλατεία…

_________________________________________________________________________________________________

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΓΡΑΦΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 2019-2020
Ενόψει της έναρξης της μεταγραφικής περιόδου 2019-2020 και της υποβολής των ανανεώσεων των δελτίων των αθλητών/τριών, η ΕΟΠΕ γνωστοποίησε τα όσα οφείλουν να γνωρίζουν τα σωματεία για να κινηθούν ανάλογα.
Βάσει αυτών, μέχρι τις 3 Ιουνίου 2019 πρέπει να αποσταλεί το νέο απόσπασμα πρακτικού που θα υποδεικνύει εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπο για την νέα αγωνιστική περίοδο, οι ανανεώσεις των δελτίων θα γίνουν στο χρονικό διάστημα 10 έως 23 Ιουνίου, ενώ η περίοδος των μεταγραφών ξεκινά 1 Ιουλίου και ολοκληρώνεται στις 30 του μηνός.
ΕΔΩ θα βρείτε αναλυτικά τα όσα αναφέρει η Ομοσπονδία για την μεταγραφική περίοδο.

_________________________________________________________________________________________________

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΝΑΝΕΩΣΕΩΝ ΔΕΛΤΙΩΝ ΑΘΛΗΤΩΝ-ΤΡΙΩΝ 2019-20
Στην κατηγορία DOWNLOADS της ιστοσελίδας της Ένωσης μπορείτε να βρείτε την Εγκύκλιο Ανανεώσεων δελτίων Αθλητών-Αθλητριών αγωνιστικής περιόδου 2019-20.

_________________________________________________________________________________________________

ΠΡΟΠΟΝΗΣΕΙΣ ΚΛΙΜΑΚΙΩΝ ΕΠΕΣΘ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ-ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (27-28)
Το διήμερο 27-28 Μαΐου θα πραγματοποιηθούν οι προπονήσεις των Κλιμακίων ΕΠΕΣΘ, Παμπαίδων (2005-06), Παγκορασίδων (2006-07).
ΕΔΩ θα βρείτε τους αθλητές και τις αθλήτριες που κλήθηκαν από τους Περιφερειακούς Ομοσπονδιακούς Προπονητές και τον Συντονιστή Κλιμακίων ΕΠΕΣΘ, Μπάμπη Καρασαρλίδη.

_________________________________________________________________________________________________

ΦΙΛΙΚΟ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (2004-05) ΔΥΤΙΚΗΣ - ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ (29/5)

Ο Συντονιστής Κλιμακίων ΕΠΕΣΘ Μπάμπης Καρασαρλίδης και ο Ομοσπονδιακός προπονητής Χρήστος Πάτρας ( τηλ. 6932952161) καλούν στην τελευταία προπόνηση – φιλικό, της αγωνιστικής περιόδου 2018-19, την Τετάρτη, 29/5/2019 στο κλειστό γυμναστήριο «Κατσάνειο» στις 17.45 μ.μ. (διάρκεια αγώνα 18.00 – 20.00), τις παρακάτω αθλήτριες:
Ανατολικής Θεσ/νίκης
Ευαγγελία Τάνη (ΟΠΑΘ Περσέας), Μάρθα Ανθούλη (ΟΠΑΘ Περσέας), Ευθυμία Σπανού ( ΟΠΑΘ Περσέας), Κυριακή Μανίκα (ΟΠΑΘ Περσέας)
Αρχοντία Κώστα (ΑΕΣ Προμηθέας Πυλαίας), Αθανασία Αδάμου (ΜΑΣ Ατρόμητος) , Βασιλική Παπλωματά (ΜΑΣ Ατρόμητος), Ελπίδα Πιτσιγκώνη (ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση) , Άννα Μιχαηλίδου (Α.Σ Άρης), Κατερίνα Καμπούρη (ΣΑ Πειραματικού), Φιλιώ Σιχλετίδη (Ηρακλής Πετοσφαίρισης 2015), Μεροδουλάκη Αλεξάνδρα (Ηρακλής Πετοσφαίρισης 2015), Παπαφίδη Έλενα (Ηρακλής Πετοσφαίρισης 2015), Ελευθερία Μιχοπούλου (Π.Α.Ο.Κ), Μυρσίνη Σιάμου (ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου), Κόντη Έλενα (ΧΑΝΘ), Γιάννογλου Όλγα (ΠΟ Μουδανιών).
Δυτικής Θεσ/νίκης
Μαρία Κυρμανίδου (ΑΣ Ωραιοκάστρου), Αριστέα - Μαρία Γαρουφαλίδου (ΑΠΣ Αίας), Θεοδώρα Κλειδωνιάρη (ΑΠΣ Αίας), Ζηνοβία Ξενιτίδου (ΑΠΣ Αίας), Βασιλική Θεοδοσίου (ΑΠΣ Αίας), Μαρίνα Στάϊκου (ΑΣ Ελπίς), Αλεξάνδρα Τσιουκαλά (ΑΣ Ελπίς), Δουμπάρατζη Μαρία (ΑΣ Ελπίς), Αμαλία Σκουλούδη (ΕΟΣ), Ελένη Παπαδοπούλου (ΕΟ Σταυρούπολης), Στέλλα Δόντσιου (Πήγασος Πολίχνης), Αναστασία-Θεοχάρα Τσαρούχα (ΔΕΚΑ), Χριστίνα Καρακαβίδου (ΔΕΚΑ), Μπαλούτη Αναστασία (Πειραματικό), Μητροπούλου Θωμαή (Καμπανιακός), Γκίκα Λάουρα (ΑΕ Δέλτα), Μασλαρινού Ευαγγελία ( Α.Ο. Εκμάθησης Αθλημάτων), Βεζύρη Ιωάννα (Μυγδονιακός) , Γιάμπαστου Κατερίνα (Μυγδονιακός).
Αθλητής/τρια που θα απουσιάσει λόγω αγωνιστικής δραστηριότητας να ενημερώσει το τμήμα Εθνικών ομάδων και Ομοσπονδιακό προπονητή.

_________________________________________________________________________________________________

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ FINAL 4 ΠΑΙΔΩΝ
Πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της Ε.Ο.ΠΕ. η κλήρωση του final-4 του Πανελλήνιου πρωταθλήματος παίδων. Η έδρα και οι ημερομηνίες των αγώνων θα ανακοινωθούν τις επόμενες ημέρες.
Το πρόγραμμα του Final-4
1η αγωνιστική
ΑΣ Ελπίς - ΑΟΝΣ Μίλων
ΑΣ Πανερυθραϊκός - ΑΟ Ορεστιάδας
2η αγωνιστική
ΑΣ Πανερυθραϊκός - ΑΣ Ελπίς
ΑΟ Ορεστιάδας - ΑΟΝΣ Μίλων
3η αγωνιστική
ΑΟΝΣ Μίλων - ΑΣ Πανερυθραϊκός
ΑΣ Ελπίς - ΑΟ Ορεστιάδας

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ FINAL 4 ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ
Πραγματοποιήθηκε στα γραφεία της Ε.Ο.ΠΕ. η κλήρωση του final-4 του Πανελλήνιου πρωταθλήματος κορασίδων. Η τελική φάση θα πραγματοποιηθεί το τριήμερο 21-23 Ιουνίου. Η έδρα και οι ώρες των αγώνων θα ανακοινωθούν τις επόμενες ημέρες.
Το πρόγραμμα του Final-4
1η αγωνιστική
ΑΣ Ελπίς - ΟΦΑ Απολλώνιος
ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση - ΑΟ Μαρκοπούλου
2η αγωνιστική
ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση - ΑΣ Ελπίς
ΑΟ Μαρκοπούλου - ΟΦΑ Απολλώνιος
3η αγωνιστική
ΟΦΑ Απολλώνιος - ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση
ΑΣ Ελπίς - ΑΟ Μαρκοπούλου

_________________________________________________________________________________________________

ΜΕΧΡΙ 17/6 ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΕΙΣΟΔΟ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ 2019-2020
Εκδόθηκε από το Υπουργείο Παιδείας η εγκύκλιος που καθορίζει τις λεπτομέρειες εισόδου, προπονητών, Καθηγητών Φυσικής Αγωγής και διακεκριμένων αθλητών βόλεϊ, στα σχολεία της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2019-2020.
Δικαίωμα συμμετοχής έχουν Προπονητές Πετοσφαίρισης που είναι κάτοχοι Άδειας Ασκήσεως Επαγγέλματος, Καθηγητές Φυσικής Αγωγής και αθλητές/αθλήτριες που συμμετείχαν ενεργά σε Σωματεία Βόλεϊ την αγωνιστική περίοδο 2018-2019.
Οι ενδιαφερόμενοι που επιθυμούν να συμμετάσχουν στο πρόγραμμα, πρέπει να συμπληρώσουν ηλεκτρονικά την σχετική φόρμα μέχρι την ΔΕΥΤΕΡΑ 17 ΙΟΥΝΙΟΥ 2019 στον παρακάτω σύνδεσμο: https://docs.google.com/forms/d/1VlYrfdxzW2-EHj_mxPOpXx36ICCiJC-Ym8Iqwb992vA/edit   ή και μέσω της ιστοσελίδας www.volleyball.gr (στην κάτω θέση της ιστοσελίδας).
ΠΡΟΣΟΧΗ: Με σχετική οδηγία του Υπουργείου Παιδείας, δεν θα γίνεται καμία αίτηση δεκτή μετά την ημερομηνία αυτή και δεν θα γίνουν μεμονωμένες αιτήσεις κατά την διάρκεια της χρονιάς.

_________________________________________________________________________________________________

ΑΛΛΑΓΕΣ & ΟΡΙΣΜΟΙ ΑΓΩΝΩΝ

Β' ΕΘΝΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ:
Β' ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ:

ΤΟΠΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ:

Β' ΤΟΠΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: 
ΤΟΠΙΚΗ ΑΝΔΡΩΝ:

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ:
ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ:
ΕΦΗΒΩΝ:

ΝΕΑΝΙΔΩΝ:
ΠΑΙΔΩΝ
:

ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ:
Β' ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: 
ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ:

Β΄ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ:

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ: ΑΕ Φοίνικα-ΠΑΟΚ (Σάββατο 25/5, Γυμν. Βότση, 17.30 αντί 13.00 στο Γυμν. Φοίνικα), Πειραματικό-Ατρόμητος Τριαδίου (Δευτέρα 27/5, Γυμν. Μητσάκη, 20.30 αντί Σάββατο 25/5), ΕΟΣ-ΠΟ Μουδανιών (Τρίτη 28/5, ΕΑΚ Σταυρούπολης, 20.00) ΜΕΝΤ-Κένταυρος Καλλικράτειας (Παρασκευή 31/5, ΜΕΝΤ, 20.00 αντί Τετάρτη 29/5)

Β΄ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ:

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ:

____________________________________________________________________________________________________

Ο ΝΕΟΣ ΝΟΜΟΣ 4603/2019 (ΦΕΚ 48 Α΄)
Δημοσιεύτηκε από την εφημερίδα της Κυβερνήσεως ο νέος Νόμος 4603/2019, σύμφωνα με τον οποίο καλούνται τα σωματεία να εναρμονίσουν τα καταστατικά τους.
ΕΔΩ θα βρείτε τον νέο Νόμο προκειμένου να έχετε πλήρη ενημέρωση επ’ αυτού.
Στα παρακάτω άρθρα θα μπορέσετε να εντοπίσετε την ειδικότερη σημασία για τα Σωματεία, λόγω και της προβλεπόμενης από τον παρόντα νόμο προθεσμίας:
Άρθρα 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 55, 61, 62, 63.

_________________________________________________________________________________________________

ΜΕΧΡΙ 1/8 Η ΚΑΡΤΑ ΥΓΕΙΑΣ
Μετά από την έκδοση κοινής υπουργικής απόφασης του υπουργού Υγείας και του Υφυπουργού Αθλητισμού που αναρτήθηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, με την οποία παρατάθηκε η υποχρέωση έκδοσης της Κάρτας Υγείας από τις Ομοσπονδίες έως τις 31/7/2019, διευκρινίζονται τα εξής:
Η Κάρτα Υγείας Αθλητή ισχύει για όλα τα Πρωταθλήματα Πετοσφαίρισης, όπως έχει αποφασίσει η ΕΟΠΕ από την 24η συνεδρίαση του Διοικητικού Συμβουλίου της στις 4 Μάϊου 2018.
Η Ιατρική θεώρηση της Κάρτας Υγείας, μέχρι την πλήρη εφαρμογή της (1/8/2019) μπορεί να γίνει, εκτός από Καρδιολόγο Ιατρό και από Ιατρούς άλλων ειδικοτήτων, όπως Παθολόγο, Αθλητίατρο και Γενικό Ιατρό.
Την Κάρτα οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να την βρουν
ΕΔΩ.

__________________________________________________________________________________________________

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ

* Στην σελίδα ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ αναρτώνται τα ωρολόγια προγράμματα των πρωταθλημάτων αμέσως μετά την έκδοσή τους.

* Η ΕΠΕΣΘ υπενθυμίζει ότι ισχύει η προσφορά του Ιατρικού Διαβαλκανικού Θεσσαλονίκης για το πρόγραμμα ιατρικών εξετάσεων με σκοπό την θεώρηση των δελτίων. Την προσφορά μπορείτε να διαβάσετε ΕΔΩ και για πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνήσετε με την ΕΠΕΣΘ.

____________________________________________________________________________________________________

HΛΙΚΙΕΣ ΑΝΑΠΤΥΞΙΑΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ
Σύμφωνα με την Γενική Προκήρυξη της ΕΟΠΕ, την αγωνιστική περίοδο 2018-2019, στα αναπτυξιακά πρωταθλήματα θα μπορούν να αγωνίζονται:

ΕΦΗΒΟΙ: Από 1.1.1999 και μετά.
ΝΕΑΝΙΔΕΣ: Από 1.1.2000 και μετά.
ΠΑΙΔΕΣ:
Από 1.1.2002 και μετά.
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ: Από 1.1.2002 και μετά.
ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ: Από 1.1.2003 και μετά.
ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ JUNIOR: Από 1.1.2006 έως 31.12.2008
ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ:
Από 1.1.2004 και μετά.
ΜΠΑΛΕΣ ΑΓΩΝΩΝ
Σύμφωνα με την Γενική Προκήρυξη της ΕΟΠΕ, την αγωνιστική περίοδο 2018-2019 μπορούν να χρησιμοποιηθούν ανά κατηγορία οι εξής μπάλες:
A1 ΑΝΔΡΩΝ
MIKASA MVA 200, MOLTEN V5M5000
Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

MIKASA MVA 200, MOLTEN V5M5000, GALA BV5591S
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ

MIKASA MVA 200, MIKASA MVA 300, MOLTEN V5M5000, GALA BV5591S

PRE LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

MIKASA MVA 200, MOLTEN V5M5000, GALA BV5591S
Α2 ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ

MIKASA MVA 200, MOLTEN V5M5000, GALA BV5591S
Β ΕΘΝΙΚΗ & ΤΟΠΙΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ

MIKASA MVA 200, MIKASA MVA 300, MOLTEN V5M5000, GALA BV5591S, WILSON I-COR POWER TOUCH
EΦΗΒΩΝ-ΝΕΑΝΙΔΩΝ-ΠΑΙΔΩΝ-ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ-ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ-ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

MIKASA MVA 200, MIKASA MVA 300, MOLTEN V5M4000, MOLTEN V5M5000, GALA BV5591S, GALA BV5461S, WILSON I-COR POWER TOUCH (Μόνο Α΄Φάση)

____________________________________________________________________________________________________

Aγώνες Εθνικών Πρωταθλημάτων
Αγώνες Εθνικών Κατηγοριών στο Νομό Θεσσαλονίκης

Α1 ΑΝΔΡΩΝ 

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ 

PRE LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Α2 ΑΝΔΡΩΝ

A2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ

ΚΥΠΕΛΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΛΙΓΚ ΚΑΠ ΑΝΔΡΩΝ

(Το πρόγραμμα ανανεώνεται όταν υπάρχουν αλλαγές)

 

 ΤΟ ΒΟΛΕΙ ΣΤΗΝ TV (ΖΩΝΤΑΝΕΣ ΜΕΤΑΔΟΣΕΙΣ)